Premiile Ad Astra
Revista Ad Astra
Biblioteca de știință
Cartea albă
Topul universităților
Who's who
Publicații
Teze și dizertații
Asociația Ad Astra
 
Comunicate
Știri
Evenimente
Oportunități de finanțare
 
Login
Înregistrare
 
>> English
 
   
 

Ionel Catalin Barbu

Colegiul National Vasile Alecsandri , Bacau, România

Pagina web a instituției: http://www.cnva.ro/
Pagina web personală: http://barbucatalin.ro/
Trimite un email

Născut(ă) în 1975

Interese: geometrie, hiperbolic, inegalitati

Detalii:
Editor sef al revistei "International Journal of Geometry"
Editor al revistei "International Journal of Classical and Modern Geometries" - India
Editor sef al revistei "Gheorghe Țițeica" - Romania
Editor al revistei "Symposion Mathematicae" - Romania
Editor al revistei "Global Journal of advance research on classical and modern geometries" - Romania
Recenzor pentru Mathematical Reviews,Zentralblatt MATH, Journal of Mathematics Research.
Metodist în cadrul ISJ Bacău
Membru al SSMR
Membru în International Association of Paradoxism -New Mexico
Coordonatorul Concursului Național de Geometrie "Gheorghe Țițeica"
Coordonatorul Simpozionului Național de Geometrie "Gheorghe Țițeica"
Membru în comitetul de organizare al "The XII^th Annual
Conference of the Romanian Mathematical Society" - Bacău, 2008

Proiecte internaționale

Participant în cadrul proiectului DAAD - Center of Excellence for Applications of Mathematics in South - East Europe, la cursul
Hyperbolic Geometry and Arithmetic, Sarajevo, 3-10 octombrie
2010

Participare cu lucrare la "Gheorghe Vrânceanu" National Conference on Mathematics and Informatics with international participation, 26th-27th of May, 2011, Bacău, Romania.

Participare cu lucrare la 13^{th} International Conference on Applied Mathematics and Computer Science, August 2010, Cluj Napoca.

Participant la International Conference of Applied Mathematics, p.85, Septembrie 2010, Baia Mare.

Participare cu lucrare la sesiunea poster Joint Fall 2010 Meeting of the Texas Sections of the American Physical Society, AAPT, Zone 13 of SPS and the National Society of Hispanic Physicists, University of Texas at San Antonio, USA, October 21-23, 2010.

Participare cu lucrare la Annual Meeting of the Four Corners Section of the American Physical Society, Weber State University, Ogden, UT, USA, October 15-16, 2010.

Participare cu 2 lucrari la International Conference of Applied Mathematics, 2011, Baia Mare, Romania.

Participare cu lucrare la Simpozionul International "Educatia matematica in contextul european actual", Brasov, 2011.

Organizator general al Concursului Internațional "Cu Europa...La
Joacă-Euroșcolarul" - Ediția a III-a 2011


Recenzor al cărților:
1. Interval Groupoids - W. Kandasamy, F. Smarandache, M. Chetry, d. Infolearnquest, Ann Arbor, SUA, 2010, ISBN-10:1- 59973-125-8
2. Interval Semigroups - W. Kandasamy, F. Smarandache, Kappa&Omega, Glendale, 2011, SUA, ISBN-10:1-59973-097-9
3. Rank distance bicodes and their generalization, N. Babu, R. Selvaraj, Svenska, Stockholm, Sweden, 2010, ISBN: 978-91-85917-12-9
4. Super Special Codes Using Super Matrices, W. Kandasamy,
F. Smarandache, K. Ilanthenral, Svenska, Stockholm, Sweden,
2010, ISBN: 978-91-85917-13-6

Autor al cărților:
1. Teoreme fundamentale din geometria triunghiului - Editura Unique, Bacău, 2008, ISBN 978 - 973 - 88906 -3-3
2. Noțiunea de izomorfism și aplicații - Editura Grafit, Bacău, 2006,
ISBN -10- 973 -7868- 70 -6
3. Numere complexe - Editura Grafit, Bacău, 2005, ISBN 973 -7868 -33

Publicații relevante:
• Laurian-Ioan Piscoran and Catalin Barbu. Remarks on a new metric in the unity disc of the complex plane. Carpathian Journal of Mathematics, Vol. 31, 2014.
• Cătălin Barbu, Laurian Pișcoran . Jordan type inequalities using monotony of functions. Journal of Mathematical Inequalities , vol. 8, 2014.
• Cătălin Barbu, Laurian Pișcoran . Andrica-Iwata' s Inequality in hyperbolic triangle . Mathematical Inequalities & Applications, Volume 12, Number 3, pp. 631-637, 2012.
• Cătălin Barbu, Laurian Pișcoran. Some hyperbolic concurrency results in the Poincare disc. Carpathian Journal of Mathematics, Vol. 28, No.1/2012, pp. 9-15, 2012.
• Dorin Andrica, Cătălin Barbu. A Geometric Proof of Blundon' s Inequalities. Mathematical Inequalities & Applications , Volume 15, Number 2 , pp. 361-370, 2012.


Înapoi

   
© Ad Astra 2001-2013